Określić wiek osoby po jej zapachu
Określić wiek osoby po jej zapachu
Czy jesteś w stanie odgadnąć wiek obcej osoby, nie spoglądając na nią, nie słysząc jej głosu, kierując się jedynie odczuciem zapachu jej ciała? O taki eksperyment zaapelowali badacze, odkrywając fascynującą prawidłowość między zapachem ciała a wiekiem człowieka. Co więcej, proces ewolucji naszego zapachu to nie tylko biologiczne zjawisko. Przypisuje się mu także kluczową role w ewolucyjnej selekcji społecznej.
Zapach niemowlęcia wspomaga więź rodzicielską
Skóra najmłodszych, z uwagi na małą aktywność gruczołów potowych oraz prosty mikrobiom skóry, wydziela łagodny zapach. Niemniej, rodzice są w stanie wyczuć specyficzny aromat swojego potomstwa i wykazują skłonność do preferowania jego zapachu względem zapachu obcych dzieci. Owe aromaty, generujące przyjemne i emocjonalnie znajome wrażenia, stymulują sieci neuronowe odpowiedzialne za uczucie nagrody oraz podają w wątpliwość stresowe doznania. W ramach tego zjawiska, matki, które zmagają się z zaburzeniami więzi po porodzie, nie są w stanie rozpoznawać swojego dziecka na podstawie zapachu. W evolucyjnym kontekście, przyjemna zdolność identyfikowania potomstwa umożliwia selektywne inwestowanie zasobów.
Zdolność rozpoznawania dzieci po zapachu ciała maleje zarówno u matek jak i ojców, gdy dzieci wkraczają w okres dojrzewania. Nawet matki wykazują preferencję dla zapachu obcych. Z tą transformacją w zakresie zapachu ciała nastolatków związane jest przyczynowe odrzucenie, które ma chronić dzieci przed kazirodztwem i endogamią.
Gruczoły łojowe osiągają maksymalną aktywność w okresie dorosłości. Mimo iż zapach ciała nie jest tak intensywny jak w okresie dojrzewania, nadal jest obecny i różni się u każdego z nas, będąc zależnym od nakładających się na siebie czynników – od naszej diety, przez stan zdrowia, na naszych hormonach kończąc. Ale dlaczego nasz zapach drastycznie się zmienia? Czy to tylko zasługa naszych zmysłów? W rzeczywistości, nasz zapach pozwala na zdobywanie informacji o osobnikach tego samego gatunku, jest niezbędny, gdy wzrok i słuch są ograniczone, przekazuje wskazówkę na temat przyszłych wydarzeń, ponieważ cząsteczki zapachowe utrzymują się i zatrzymują w czasoprzestrzeni.
Posiadanie swojego charakterystycznego zapachu to nie tylko korzyść zdrowotna. To także pewien rodzaj funkcji społecznej, dającej informacje o nas samych, naszych bliskich, wieku, płci, osobowości, chorobach i emocjach. To zupełnie jak w świecie zwierząt – zapach ciała pomaga w wyborze partnera, rozpoznawaniu pokrewieństwa lub zróżnicowaniu płciowym.
W miarę starzenia nasze ciało produkuje coraz mniej kolagenu, co prowadzi do zrujnowania skóry i zahamowania aktywności gruczołów łojowych i potowych. Utrata kolagenu jest przyczyną problemów starszych ludzi z utrzymaniem równowagi cieplnej. Pomniejsza się nie tylko produkcja sebum, zmienia się również jego skład – zmniejsza proporcję przeciwutleniaczy, jak witamina E czy skwalen.
Wszystko to, w połączeniu z obniżeniem zdolności skóry do produkcji przeciwutleniaczy, nasila reakcję utleniania, powodując powstawanie zapachu „starości”, który w Japonii określa się jako “kareishu”. Od 40. roku życia zmienia się sposób przetwarzania niektórych kwasów tłuszczowych w skórze, takich jak omega-7 (kwas palmitynowy). Utlenianie tego kwasu powoduje powstanie 2-nonenalu, który jest odpowiedzialny za charakterystyczny zapach starości. Może być on kojarzony z tłuszczem, trawą lub starym piwem i kaszą gryczaną.
Choć dla niektórych ten zapach jest nieprzyjemny, większość z nas kojarzy go z dobrymi wspomnieniami o dziadkach i rodzicach. Istnieje prawdopodobieństwo, że podobnie jak w dzieciństwie pomaga to w utrwaleniu opieki, tym razem nad osobami starszymi.
Zatem zapach starości ma mniej wspólnego z higieną; W rzeczywistości 2-nonenal nie jest rozpuszczalny w wodzie, więc nie można go łatwo usunąć pod prysznicem. W miarę dojrzewania skóry zmniejsza się jej ochrona antyoksydacyjna, zwiększając obecność wyżej wymienionego związku. Dlatego też, najlepszym sposobem, aby zminimalizować swój ślad węchowy, jest picie dużej ilości wody, aktywność fizyczna, przestrzeganie zdrowej diety, redukcja stresu i ograniczenie palenia tytoniu lub picia alkoholu. Wszystkie te nawyki zmniejszają stres oksydacyjny, odpowiedzialny za nasz nieprzyjemny zapach.
Komentarze (2)
Bejsment.com – wiadomości dla Polaków w Kanadzie
polishnewspaper.ca is a website for advertisers of Wiadomości - Polish newspaper published in Toronto, Mississauga and area in Ontario - Canada.
Bejsment.com - portal dla Polaków w Kanadzie.
polishnewspaper.ca - to strona internetowa "Wiadomości" - gazeta w języku polskim wydawana Kanadzie w Toronto, Mississauga i okolicach.